Loading...

PRICES

Italian language courses

Intensive group course (5-8 students), 20 hours/week
  • 20 hours = € 210,00
  • 40 hours = € 400,00
  • 60 hours = € 540,00
  • 80 hours = € 660,00
Intensive small group course (3-4 students), 20 hours/week
  • 20 hours = € 250,00
  • 40 hours = € 480,00
  • 60 hours = € 690,00
  • 80 hours = € 880,00
5% discount starting from the second month of attendance  - 10% discount starting from the fourth month of attendance

Standard courses

Group course (5-8 students), 10 hours/week
  • 10 hours = € 120,00
  • 20 hours = € 230,00
  • 30 hours = € 330,00
  • 40 hours = € 420,00
Small group course (3-4 students), 10 hours/week
  • 10 hours = € 140,00
  • 20 hours = € 270,00
  • 30 hours = € 390.00
  • 40 hours = € 500,00
Groups of 5 – 8 students 3 or 6 hours/week
  • € 13,00 per hour
Small groups of 3 – 4 students 3 or 6 hours/week
  • € 15,00 per hour
Courses for couples
  • 1 hour € 19,00 per person
  • 20 hours € 370,00 per person
Private lessons
  • 1 hour € 36,00
  • 20 hours € 680,00

Italian family one-to-one homestay programs prices

Individual course of Italian language with a family
  • 20 hours/week € 1.105,00
Price includes:Italian language lessons, accommodation and full board for 6 days .

Weekend course from Thursday evening to Sunday afternoon,
  • 3 nights for a total of 10 hours € 580,00
Price includes:Italian language lessons, acccommodation and full board for 3 days.

Pick-up service at Bologna railway station or airport available upon request (about € 120,00). This service is available from 8:00 am to 10:00 pm. Students requiring pick-up service must communicate all necessary information (airport/railway station, date and time of arrival, flight number, etc.) to our office at least one week in advance.

Cooking courses in a holiday farm in the countryside

  • 15 hour week course (Monday to Friday) = € 500,00 per person, minimum 8 students.
Price includes: 15 hours lesson, lunch cooked in class, tours of a dairy and of a balsamic vinegar producer, recipes and attendance certificate. Drinks not included.

  • 3 hour day course = € 120,00 per person, minimum 6 students
Price includes: 3 hours lesson, lunch cooked in class, recipes and attendance certificate. Drinks not included.

Cooking courses in a private home

  • Daily course with tasting
price for 1-2 people = € 95.00 per person
price for 3-4 people = € 85.00 per person


The price includes: 2-3 hours of lessons, the tasting of the dish prepared together and the recipe book
Price does not include translation in English.

Seminars and workshop

Italian literature seminars
  • 8 hours of seminars € 120,00
Italian art history seminars
  • 8 hours of seminars € 120,00
Painting and design workshop
  • 10 hours of workshops € 135,00
Painting and design workshop for children
  • 10 hours of workshops € 135,00
Creative workshops
  • 10 hours of workshops € 135,00
Singing course
  • 10 hours (private tutorial) = € 350,00

  1. All courses are subject to a € 35,00 enrollment fee. In case documents for a student visa are required, the enrollment fee is of € 70,00.
  2. To receive a personalized quote, please contact our secretary at: info@reggiolingua.it
  3. Materials are not included in the course price.